Czy zastanawialiście się kiedyś jak wiele ról pełni agent nieruchomości? Co tak właściwie powinien potrafić oraz jaką wiedzę posiadać? Miedzy innymi na te pytania postaram się dziś odpowiedzieć, bo to nie tylko osoba, która otwiera drzwi potencjalnym kupującym. To prawdziwy multizadaniowiec, który łączy w sobie umiejętności z wielu różnych dziedzin.
- Sprzedawca. Dałam tę rolę na pierwszym miejscu, ponieważ agent musi skutecznie podkreślić atuty nieruchomości i zaprezentować je klientom. Przeprowadzić prezentację i rozmowę w taki sposób, żeby transakcja zakończyła się sukcesem.
- Psycholog. Jest w tym zestawieniu na drugim miejscu, jednak uważam, że ta rola jest tak samo ważna jak pierwsza. Umiejętność nawiązywania relacji z klientami, słuchania i rozumienia ich potrzeb i oczekiwań to bardzo często podstawa udanej transakcji. Bardzo ważne jest także dostosowanie komunikacji do każdej osobowości, ponieważ każdy z nas jest inny i wymaga innego podejścia.
- Negocjator. Tutaj na trzecim miejscu. Końcowy etap każdej transakcji to negocjacje i znalezienie kompromisu tak, żeby obie strony były zadowolone. Chciałabym tu jeszcze podkreślić asertywność i umiejętność stawiania granic. W tej branży to bardzo istotne, żeby pilnować na ile dana strona może sobie pozwolić.
- Marketingowiec. Czyli czwarte miejsce w moim zestawieniu. Aby sprzedaż nieruchomości przebiegła sprawnie, potrzebna jest przemyślana strategia marketingowa. W dzisiejszych czasach nie wystarczy wrzucić ogłoszenia i czekać co przyniesie los. Agent musi znać zasady marketingu i wiedzieć jaki kanał komunikacji wybrać dla danej oferty.
- Prawnik. To piąta rola jaką pełnią, bardzo często, agenci nieruchomości. Pośrednik musi znać, stale zmieniające się, przepisy prawa związane z obrotem nieruchomościami, sprawdzić dokładnie całą dokumentacje i obciążenia w Księdze Wieczystej. W wielu przypadkach agenci przygotowują umowy przedwstępne, a także wyciągają dokumenty z sądów czy urzędów. Najważniejsze jest jednak czuwanie nad bezpieczeństwem całej transakcji.
- Fotograf/ filmowiec/ copywriter. Znowu trzy w jednym. Aby wzbudzić zaciekawienie daną nieruchomością agent musi wykonać profesjonalne zdjęcia, nagrać filmy i stworzyć chwytliwy opis nieruchomości. Przygotować ofertę w taki sposób, żeby wzbudzała jak największe zainteresowanie.
- Logistyk. W moim zestawieniu na ostatnim, ale jakże ważnym miejscu. Organizowanie spotkań i prezentacji nieruchomości, biorąc pod uwagę czas swój i klientów i odpowiednie wcześniejsze przygotowanie nieruchomości, to nie lada wyzwanie. Druga kwestia to złożenie w odpowiednim czasie wniosków o wydanie dokumentów z urzędów, a także koordynacja wszystkich innych około transakcyjnych czynności i rozwiązywanie problemów, które pojawiają się w trakcie całego procesu.
Zawód agenta nieruchomości to nie tylko pokazywanie mieszkań. To ciekawa i pełna wyzwań praca, która wymaga szerokiego wachlarza umiejętności i chęci ciągłego doszkalania się i rozwoju. Pośrednik musi być gotowy na nowe wyzwania i dostosowywać swoje działania do aktualnej sytuacji oraz oczekiwań klientów. Agent nieruchomości to specjalista od ludzi, nie od murów.