Dziś kilka słów o Księdze Wieczystej nieruchomości- o tym dlaczego jest tak ważna, gdzie ją znajdziemy, co w niej sprawdzimy oraz jakie wpisy powinny nas zaniepokoić. Zapraszam do lektury.
Księgi Wieczyste są to publiczne rejestry, w których znajdziemy informacje na temat nieruchomości. Jeśli posiadamy numer Księgi Wieczystej możemy przeglądać ją online za darmo za pomocą rządowego portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste (ekw.ms.gov.pl). Każda Księga Wieczysta składa się z pięciu działów.
Dział I-O- oznaczenie nieruchomości- zawiera podstawowe dane o nieruchomości takie jak metraż, położenie, lokalizację czy listę pomieszczeń w lokalu.
Dział I-Sp- spis praw związanych z własnością- zawiera informację o tym, czy z daną nieruchomością związany jest jeszcze jakiś udział w innej nieruchomości.
Dział II- własność- zawiera dane wszystkich właścicieli nieruchomości z uwzględnieniem wielkości posiadanych udziałów.
Dział III- prawa, roszczenia i ograniczenia- to tutaj wpisane będą wszystkie ograniczenia związane z użytkowaniem nieruchomości, wszelakie służebności, dożywocia czy sposoby korzystania z części wspólnych nieruchomości.
Dział IV- hipoteka- tutaj jest miejsce na informacje dotyczące obciążenia nieruchomości kredytem hipotecznym.
Dla Ciebie, jako osoby poszukującej nieruchomości, gdy dostaniesz numer KW od obecnego właściciela, najważniejsze będzie sprawdzenie czy jest jeden właściciel i czy faktycznie jest on właścicielem. Następnie sprawdź dział III i IV czy nie ma na nieruchomości żadnych obciążeń, hipotek i ograniczeń. Jeśli są w tych działach jakieś wpisy, należy porozmawiać o tym z właścicielem i wszystko sprawdzić. Często jest tak, że obecni właściciele zapominają na przykład wykreślić dożywocia, chociaż babcia już dawno nie żyje. Warto również upewnić się czy dane typu lokalizacja i metraż też się zgadzają ze stanem faktycznym.
Z drugiej strony, jeśli przygotowujesz się do sprzedaży nieruchomości, odpowiednio wcześniej zadbaj o to, żeby w księdze nie było żadnych starych nieaktualnych wpisów. Jeśli kredyt już spłaciłeś musisz złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki. Pamiętaj, że z Księgi Wieczystej nic samo nie zniknie, żeby usunąć jakiś wpis musisz złożyć wniosek do odpowiedniego sądu. Niestety w wielu miastach na wpis w Księgach Wieczystych czeka się nawet około roku czasu, dlatego warto się wcześniej temu przyjrzeć.
Jeśli potrzebujesz pomocy ze sprawdzeniem księgi czy przygotowaniem się do sprzedaży nieruchomości- zadzwoń lub napisz do mnie, a przeprowadzę Cię krok po kroku przez cały proces.